Ağız Kuruluğu Birçok Hastalık Belirtisi Olabilir

2008-02-25 14:22:01

Ağız Kuruluğu Birçok Hastalık Belirtisi Olabilir

 

Ağız Kuruluğu Birçok Hastalık Belirtisi Olabilir Pek çoğumuzun sorunu olmuş yada olmaya devam eden ağız kuruluğu. Hiç de hoş olmayan bir duygu durumuyla en olmadık zamanlarda ifade etmek istediklerimizi dile getiremeyiş, kimi zaman da dil sürçmeleriyle yaşanan bir gerginlik!
Sürekli su içerek yada ağız çalkalayarak rahatlama çabalarıyla, ir anlamda mutsuzluk ve huzursuzluk koordinatları içerisinde kalmaya mahkum oluş!
"Alt tarafı tükürük" işte deyip de geçiştirmemek gerek bu önemli salgıyı da, işlevini de.
Başlıca her iki yanak içinde, çene altında ve dil altında bulunan tükürük bezleri tarafından sağlanan bu salgı ağız içi, dil ve yutak için ıslaklığı ve kayganlığı sağlarken aynı zamanda mikroorganizmalara karşı koruyucu-savaşçı bir görev yapmaktadır.

Sindirim ağızda başlar
Gıda olarak aldığımız tüm nişastalı maddelerin sindirimi öncelikle ağızda başlamaktadır. Bu da tükürük içindeki Pityalin adı verilen bir enzim ile gerçekleşmektedir. Sağlıklı bir insan günde ortalama 1000 mililitre kadar tükürük salgılamakta olup bu salgı ihtiyaç halinde günde 1500 mililitreye kadar çıkabilmektedir.

Bakterilere karşı ilk savaşTükürük içinde var olan iyonlar (tiyosiyanat iyonları) bakterilerin içerisine girerek onları yok ederler.
Enzimler ise (lizozom enzimleri) ağız içindeki bakterilere saldırıp onları yok ederken aynı zamanda ağız içinde kalan gıda artıklarını sindirip temizleyerek, bakterilerin lojistik gıda desteklerini keserler. Bir anlamda bakterileri açlığa mahkum ederek yok olmalarını sağlarlar.
Yine tükürük içinde mevcut olup antikor adı verilen bazı proteinler de bakterilere saldırarak onları yok etmeyi hedefledikleri özel koruma görevlerini fedakarca yerine getirirler.
Eğer yeterli tükürük salgısı olmazsa ağız içinde sık sık ülserler ortaya çıkar, bu ülserler iltihaplanır ve diş çürükleri oluşur.
Tükürük bezlerinin salgılama kontrolü esas olarak beyin sapındadır. Sevdiğimiz gıdaları koklama yada tatmayla refleks olarak çoğalan tükürük salgısı yada sevmediğimiz gıdalara karşı azalan tükürük salgısı ile görünen yanıtlar burada yer alan iştah merkezimiz tarafından düzenlenir.
Ayrıca mide ve bağırsaklarımızda oluşan tahriş edici hastalık durumlarında da tükürük salgısı çoğalarak bu sıkıntıyı gidermeye yönelik bir tepki örgütler ve aşağıya akarak "kaynayan asitin yaktığı ateşe" müdahalesini yapar.
Ağız kuruluğu yaşayanlarda mide sorunlarının daha inatçı ve sık olmasının nedenlerinden biri de işte budur.

Romatizma ve şekere dikkat
Böylesine önemli işlevi olan bu salgının gereğince salgılanmadığı ya da hiç olmadığı durumlar; ya tükürük bezlerini de içine alan lokal rahatsızlıklar veya tüm sistemimizi etkileyen hastalık halleridir.
Ağız boşluğuna ait nedenlerin başında tükürük bezlerinin çalışmalarını da olumsuz etkileyebilecek ağız içi enfeksiyonlar yada hastalıklar gelmektedir. Diş,diş eti enfeksiyonları, tükürük bezi enfeksiyonu,taş yada çok nadir olarak tümoral oluşumlar gibi.
Sistemi etkileyen hastalıkların başında da Şeker Hastalığı gelmektedir.
Ağız kuruluğu'nun yanırsa çok su içme, çok idrara çıkma ile karakterize olan bu hastalık kan ve idrarda şeker yüksekliğinin gösterilmesiyle kolayca tanınır.Şüpheli durumlarda ağızdan şeker yükleme testleri ve kanda insülin tayini ile teşhis konur.
Ülkemizde romatizmal hastalıkların görülme sıklığı azımsanmayacak yüksekliktedir. Romatoid Artrit diye adlandırılan romatizmanın bir alt türünde (Sjögren sendromu) eklem ağrıları ile birlikte ağzı kuruluğu ve göz yaşı salgısının bulunmayışı karakteristik bir durumdur.
Sinir sistemi hastalığı olan Parkinson hastalığında ağız kuruluğu kullanılan ilaçlarla birlikte dramatik bir durum yaratabilmektedir.

Hafife almayın
Ve yine her derde deva olduğunu iddia ederek milyonları fetişe edebilme gücünü(!) elinde tutabilen yüzlerce ilacın ve "ben ilaç değilim,doğal ürünüm" diyen " doğalların" sebep olduğu ağız kurulukları
Hiçbiri de hafife alınacak cinsten değil!
Hele sağlık,"sağlık olsun" diye geçiştirilecek basit bir olay hiç değil
O halde uyanık ve tedbirli olmak gerek!
Bunun için de "kendini bilmek" yadsınmayacak bir gerçek ise, tam ve sistemik bir kontrolden geçerek ilgili uzman hekimin tedavisi ve desteğini sağlamak izlenmesi gereken akıl yolu olmalıdır

Belirtileri nelerdir?
Lokmaları çiğneyememe ve yutamama
Konuşmada zorluk
Çok su içme
Dilinde kuruluk ve yapışma duygusu
Tat alamama
Ağız kokusu
Dudaklarda çatlama

Nasıl tedavi edilir?
Öncelikle hastalık teşhisi yapılarak sebebe göre tedavi uygulanır.
Sebep olabilecek ilaçların kullanımı en aza indirilir, gerekirse kesilir.
Burundan nefes almayı engelleyip dolayısıyla ağızdan nefes almayı zorunlu kılan problemler bir KBB uzmanı tarafında giderilmeye çalışılır.
Ağız ve diş temizliğine özen gösterilip,çürük dişler ve dolgu sorunları var ise tedavisi yoluna gidilir.
Şeker Hastalığı, ishal gibi hastalıklarda vücut su ve tuz dengesinin korunmasına özen gösterilir.
Kuruluğu azaltmak için az fakat sık aralıklarla sıvı alımı teşvik edilir.
Tükürük salgısını çoğaltmak amacıyla sakız çiğnemek önerilir.
Alkol ve sigara ağız kuruluğuna neden olduklarından kullanılmamaları gerekir.
Acı gıdalardan kaçınmak da koruyucu bir önlemdir.
Şeker tüketimi ve kafeinli içecekler tavsiye edilmez.

Ağız kuruluğunun sebepleri

Ağız içi hastalıklara ait nedenler:
*Tükürük bezi hastalıkları
*Diş ve diş eti hastalıkları
*Ağız içi bakteri,virüs ve mantar enfeksiyonları.
Burun boğaz hastalıkları:
*Çeşitli nedenlere bağlı burun tıkanıklıkları

Sistem hastalıkları:
*Şeker hastalığı
*Parkinson hastalığı
*Romatoid artrit (göz yaşı salgısının da yokluğu ile birlikte)
*Ateşli enfeksiyon hastalıkları
*Bağışıklık sistemini çökerten hastalıklar:
*Kanser,lenfoma ve AİDS gibi..

İlaçlar :
*Başta mide asit salgısını giderme amacıyla kullanılan ilaçlar
*Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar,
*Tansiyon ilaçları,
*Romatizma ilaçları,
*Alerji ilaçları (anti histaminik ilaçlar)
*İdrar söktürücü ilaçlar gibi çok geniş bir yelpazeye yayılırlar.
Boyun bölgesine uygulanan radyoterapi sonrası tükürük bezlerinin tahrip olması da ağız kuruluğu sebeplerindendir.,
 
www.kadinlar-forumu.com
 

22880
0
0
Yorum Yaz