LED LCD Tv ve LCD TV Farkları Bilgilendirme ve Öneriler

2010-12-22 13:02:00

LED LCD Tv ve LCD TV Farkları Bilgilendirme ve Öneriler

LCD TV ve LED TV en önemli fark olarak ele alalım

LCD TV:Ekran(Panel) LCD(Likit Kristal Ekran) Dir
Panel arka ışıklandırması ise CCFL denilen teknoloji.Florasan lamba beyaz ışık verir yayın esnasında renklenir.

LED TV: Ekran(Panel) LCD(Likit Kristal Ekran) Dir
Yani doğrusu LED LCD TV dir.
Panel arka ışıklandırması ise led ışıklandırma denilen teknolojiyle yapılıyor yine yayın esnasında renkleniyor.

Farkı nedir ?

Led ışıklandırma elektrik tasarrufu verir ve boyut itibariyla biraz daha incelik verebilmekte.Tabi bu ışıklandırmanın getirdiği kolaylık ilede CCFL ye göre siyahları daha kaliteli ve kontrast değerleri daha yüksek.

Teknik manada bunun ötesinde bir fark yoktur.
İşin ilginci üreticilerin işine gelen bir sistem çünkü led tv üretmek daha ekonomiktir fakat tüketiciye tam tersi yansır her neyse.

LED LCD Tvler de kendi içlerinde birtakım ayrı teknolojiler kullanılıyor.

Edge Led , Full Led gibi terimler duyuyoruz.
Edge LED:Ledler tvnin kenarlarına yerleştiriliyor ışığı bir takım malzemelerle ekrana yansıtılıyor.Buda biraz daha incelik sağlar.

Full Led: Led ışıklandırmalar ekranın arkasındadırlar ve yansıtma olayı yoktur.Buda bölgesel ve tüm alanı ışıklandırma açısından daha iyi sonuçlar vereceğinden siyah başarısı ve kontrastta ciddi başarı sağlayacaktır.

Şimdi gelelim kontrast meselesine edge ledlerde local dimming özelliği yok ise yüksek bir kontrast olayı yalandır ve incelik dışında bir numarası yoktur kağıt üzeri değerlere bakılmaz.

Elektrik tasarrufu çok ciddi anlamda fark etmesede bir miktar kazanç sağlayacağı doğrudur.

Gelelim meşhur 100-200 vs vs 600hz kadar dayanan hz meselesine.
HZ ekran tazeleme dediğimiz (refresh rate) den ibarettir yani fiziksel olan birşey değildir.
Ekranlar büyüdükçe çünkü buna gereksinim artmıştır yani aynı görüntüyü ekranda yineleyerek daha titreşimsiz keskin ve net bir görüntü elde etmeye çalışmaktır.Nedenide şu crt tvlerde tepki süresi sıfırdır Lcd teknolojisinde henüz bu mümkün olmadığı için ve genelde yapılan yayınlar hala düşük çözünürlükte olduğundan bu yayınları iyileştirebilme göze hoş gösterebilme çabasıdır.
Sharp bunun bulucusudur ve en stabilde sharp panellerde çalışmakta.
Çoğu tvlerde hd sd yayınlarda farklı hızlardaki görüntülerde farklı sonuçlar ve tepkiler verip açıkçası kullanıcıya psikolojik bir artıdan başka birşey kazandırdığı görülmemiştir.
100-200 vs gibi değerler abartıldıkça abartılıyor sharpın birkaç ciddi paneli dışında ise verilen değerler şişmedir.Sharpında o modelleri zaten araba fiyatıdır oda zeten heryerde getirip satmıyor amerikada var.Samsung sony toshiba bazı üst seviye modellerinde s-pva tipli panellerini kullanıyorlar bunların ms değerleri 8 civarı veya 5 ms civarıdır tabi test edip onaylayanda samsungun kendisidir.Neyseki adamlar pazara hakim deli gibi satıldığı için kimsede pek sorgulamıyor.Dolayısıyla bu panellerde bu hz olaylarında bir stabil çalışma beklenemez.
Lg ve philipsin kullandığı ortak paneller içinde durum daha farklı değildir sonuç itibariyle bu iş yazılımsal bir durumdur.

İşte bu hal ve şerait içerisinde led tvlerdeki bu ışıklandırma işlemleri ve hz işlemleri mantıktan geçer local dimming (bölgesel aydınlatma) gibi hususlarda mantık önemli bir faktördür.Yani bir tv işlemcisi düşününki yayın tipine kaynağına hareketliliğine vs bir çok etkene dayanarak hz ve bölüm ışıtmayı öyle mantıklı bir biçimde ayarlasınki her şartta mükemmel sonuç verebilsin.Bu çekik gözlü korelilerde o mantık ne arar ancak bazarda artiz varsa o arar.Öyle bir işlemci henüz yok uzun lafın kısası.Bir maç yayınıyla bir belgesel veya bir sinema filmi veyahutta bir oyun görüntülerini ona göre yorumlayıp işlem yapabilmeli.karanlık olması gereken bir korku filminde kabak gibi herşeyi görmek istemem ben şahsen.

Sonuç ne ?

Sonuç kağıt üzerindeki değerlere takılmakta pek mana yok üreticiler ölçüp biçip test edip kendilerince binmilyon değerler ifadeler veredursunlar.Led tvlere göre LCD CCFL tvler daha bir stabildir ve arıza yönündende huyları bilinmektedir.
Araba fiyatına led tvler şimdi düştü fiyatları kamyonla paneller satılıyor hala durun şimdi birde 3d furyası çıktı vatandaşta ne yapacağını şaşırdı.

işte led alacağız led led işin özü bu ha çok param var ben ne alayım led alacağım diyenlere öneriler.

An itibariyle sony x45x tvler özellikle alınacaksa 46 inch gibi düşünülmelidir oda büyüklüğüne göre tabiki insan gözü çok çabuk alışır tv küçük gelir sonra.Performans ürünü olarak şu an için en iyi tvler.
zx modelleri var birde onlarda edge leddir incedir ama x45x serilerinin yanına yanaşamaz.

bunun ardından bana göre samsung 6/7/8 serileri gelir nedeni ise multimedia canavarlarıdırlar mkv oynatıcı divx mp3 resim vs oynatıyor dlna özelliği kablosuz internete giriş vs vs vs saymakla bitmez
bunlar çoğumuz için gerekli ve önemli şeyler.local dimming özelliği 8 serilerinde var samsungun.henüz test etmedim düzgün çalışırmı kullanıcı yorumları şart.
Lg nin Tr modelleri samsung modelleriyle yarışır durumdaysalarda siyah kaliteleri ve izleme açıları yönünden samsung bir adım önde gibi multimedia özellikler bakımından aynılar.
philips sharp modüllü olanlar 9704 vs. bunlardan daha iyi gibi olsada fiyat yönünden gereksiz kalıyor bana göre pahalıdır tabi param var abi karışma sen diyenlere sony x45 serileri ve philips 97 serileri daha alınabilir fakat multimedia yönünden mkv oynatmadıklarını biliyorum eğer bilgisi olan varsa söylesin düzeltelim.

Tabi işin doğası ne olacak bir sinema izleyicisinin acaba bu kadar ışığa canlılığa parlaklığa ihtiyacı varmı 46'' sony x45xx aldın koydun salonada açtın şimdi bir film bluray orjinal olsun hadi oda.Amcam açmış dinamik kontrastı e nerede kaldı yönetmenin bize göstermek istediği renkler karanlıklar loş sahneler ? Önce sinema izlemeyi bilmek lazım yani bu kadar ışığa ihtiyaç varmı oda ayrı tartışılabilir.Sinema modunda kaç kişi izliyor filmleri acaba ?

Sonuç itibariyle saat gece 2 olmuş bu yazı uzayacak velhasıl çok fazla reklamlara ve abartılı değerlere kanıp led tv mucizedir demeden ihtiyaç varsa lcd yerine tercih edilebilir f/p ürünler veya durum müsaitse bahsedilen paneller alınabilir modellerdir.Daha ilerisini düşünürüm ben diyenler içinde yakında 3d tvler için bir yazı hazırlarım inşaallah.
 

5756
0
0
Yorum Yaz